Mersin Yatımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Balosu'yla üyelerini tanıttı.

   03.06.2022

Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Coşkun Doğmuş başkanlığında Mersin Divan Otel'de düzenlenen Özel Balo Gecesi'nde Mersin protokolünü ve iş dünyasını bir araya getirdi. Divan Otel’de düzenlenen balo gecesine Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Orhan Aydın, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, il protokolü üyeleri, STK temsilcileri, iş insanları ve davetliler katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan MERYAD Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerini ileterek; "Öncelikle davetimize icabet ederek bizleri onurlandıran bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum. Mersin sevgisi, bölgemiz ve Türkiye sevgisi ile yola çıkan bizler, bu akşam uzun bir pandemi sürecinden sonra sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süreç, tüm dünyayı hem bireysel hem de kurumsal olarak etkilediği gibi, biz MERYAD üyelerini de Ekonomik ve Sosyal Açıdan etkiledi. Yaşamış olduğumuz bu tecrübe ile bir arada olmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık.

Biz Yatırımcı iş insanları olarak, yaptığımız çalışmaları bilimin ışığında üretmek amacı ile kendi alanlarında uzman ve başarılı işlere imza atmış hocalarımızdan bir bilim kurulu oluşturduk. Hocalarımız ve sektörünün başarılı temsilcileri olan üyelerimizle birlikte; bölgemiz, ülkemiz ve dünyadaki sosyal ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadedeki projelerimizi bilimin süzgecinden geçirerek hazırlıyoruz ve projelerimizin hayata geçirilmesi noktasında tüm üyelerimizle birlikte çaba sarf ediyoruz. Bütün projelerde bizlere destek veren hocalarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Tarım, turizm ve lojistiğin Doğu Akdeniz merkezi olan ilimizde, ekonomik ve sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlayan faaliyetlerde bulunduk. Bugüne kadar MERYAD olarak, Mersin’in devam eden ve gelecekte hayata geçecek olan bütün projelerinin takipçisi olduk, olmaya da devam ediyoruz. Sadece Mersin'i değil tüm ülkemizi yakından ilgilendiren tarım ürünlerinin üretim ve ihracatında en büyük engel olan Akdeniz meyve sineği ile mücadelede uygulanan kısır böcek tekniği projesinin uluslararası atom ajansı tarafından onaylanması ve Türkiye'de ilk olarak ilimizde hayata geçirilen tarım teknopark projesinin imzalanması sürecindeki girişimlerimiz ile iki önemli projenin hayata geçmesi ve hızlandırılmasında katkıda bulunduk. Her iki projenin hayata geçirilmesi noktasında büyük destek veren bakanımız Sn. Lütfi Elvan ve Dışişleri Bakan Yardımcımız Sn. Faruk Kaymakçı' ya teşekkür ederiz.

İlimiz tarım, turizm, sanayi ve lojistik sektörleri başta olmak üzere birçok iş kolunda Doğu Akdeniz'de önemli bir merkezdir. Bundan sonraki süreçte bu ana sektörler başta olmak üzere yapacağımız ekonomik, sosyal ve çevre odaklı çalışmalarımız ve projelerimiz ile ilgili bilgiler sizlere sunulacak. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tarım sektörü stratejik sektör; bizler de buradan hareketle ilimizde tarımsal ürün deseninin belirlenmesi, tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi, Paris iklim anlaşması, Yeşil mutabakat zaptı ve 11. kalkınma planında ortaya konulan biyolojik ve biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması, zirai ilaç kullanımının azaltılması ve çevre odaklı üretim hedefleri doğrultusunda Mersin'de faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve diğer tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Bu akşam Mersin'de yaşayan, ticaret yapan Mersin'in ekonomik ve sosyal hayatının daha ileri taşımak amacı ile bir araya gelen arkadaşlarımıza pandemi nedeniyle veremediğimiz üyelik plaketlerini sizlerin huzurunda takdim edeceğiz, bu gecede bizleri gecemize katılarak onurlandırdığınız için tekrar ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım" şeklinde konuştu. 

Gecede MERYAD bilim kurulu üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi, MERYAD üyelerine ise üyelik plaketi verildi. Bilim Kurulu Üyeleri ve MERYAD üyeleri plaketlerini kent protokolünün elinden aldı.